- Reklama -události

Složení těla: Kolik je mít ideální tuků, svalů a vody v těle? Podle věku, ale i pohlaví

on

|

views

and

comments

V každé epoše lidstva byl ideál krásy odlišný, v závislosti na kulturních i sociálních podmínkách. Každý člověk je jinak vybaven geneticky a každý má právo na své vlastní estetické normy. To, jak vnímáme ideál dnes, je nám vštěpováno již od narození médii, jako je televize a internet – žena by měla mít dlouhé nohy, kulatý zadek, vosí pas a velká, pevná prsa. Muž by měl mít malý, pevný hýždě, ploché břicho a široká ramena. To, že jsme například právě takové proporce do vínku nedostali, nás ze světa krásných nadobro vyčleňuje.

I když máte nějaké kilo navíc nebo nesplňujete tabulkové parametry krásy, zkuste své tělo začít vnímat pozitivně. Přestaňte se nenávidět za strie na břiše nebo široké boky a mějte ho rádi takové, jaké je. Dokonalé ve své funkci, vaše, to jediné, které máte.

Tuk, svaly a voda
I když jsou ideály pomíjivé a často nedosažitelné, zjistilo se, že lidské tělo funguje nejlépe při určitém složení tělesných tkání – to znamená při určitém poměru tuku, svaloviny a vody. U jednotlivých ras se tyto poměry mohou lišit, avšak ve střední Evropě vypadá situace následovně:

TUK
Muži:
do 30 let se doporučuje 9–15 % tělesného tuku
mezi 30 a 50 lety 11 – 17 % tuku
nad 50 let 12 – 19 % tuku
Ženy:
do 30 let se jako optimální hodnota uvádí 14–21 %
nad 30 let 15 – 23 %
nad 50 let 16 – 25 %
Moderní trend viditelných břišních svalů u žen tedy příliš zdravý není, neboť nerespektuje přirozený obsah tuku v těle. Při nižším procentu tuku, než jaké je doporučeno, organismus nefunguje správně, je narušena hormonální rovnováha, ale také termoregulace těla. Nesnažte se proto být „vysekáni“ na kost – to se cení na kulturistických soutěžích, ale není to přirozené.

VODA
Muži mají v těle více vody než ženy as přibývajícím věkem celkový podíl klesá. Její obsah v těle je ovlivněn mnoha faktory, takže je obtížné udat konkrétní čísla. Procento naměřené vody v organismu je dáno například přesností měření tělesného tuku. Pokud mají lidé otoky, vychází jim v měření nižší podíl tuku, než jaký ve skutečnosti mají, a je-li člověk dehydratován, přístroje ukazují, že má tuku více než ve skutečnosti. Všechna měření jsou tedy zatížena určitou chybou.

SVALY
Pro běžnou ženu se uvádí jako optimum 25-35%, pro muže pak 33-43% svalové hmoty z celkové hmotnosti těla.

Muži mají svaloviny samozřejmě víc než ženy. Je vhodné snažit se budovat svalovou hmotu sportem, protože díky němu jsou pak kosti pevnější a metabolismus pracuje efektivněji. Pokud je podíl svalů v těle v rámci normy, je vše v pořádku, pokud klesne, jsou zdraví i fyzická kondice v ohrožení a v opačném případě, když je svalů nadbytek, záleží na tom, zda se nám svalnaté postavy líbí nebo ne.

Ať už se se svými rozměry a procenty vejdete do tabulek, nebo ne, jezte zdravě, pravidelně se hýbejte, odpočívejte a snažte se neporovnávat s nikým jiným jen samy se sebou.

Share this
Tags

Must-read

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Víte, že existuje i elektrická babeta?

Československý lehký moped Babetta se stal doslova legendou. Vyráběn byl od sedmdesátých let až do konce let devadesátých, a není snad nikdo, kdo by...

Sháníte levný LCD monitor do kanceláře nebo na doma? 

LCD monitory patří k nezbytným součástem počítačových sestav. Pořizují si je také majitele notebooků, chtějí-li si dopřát více komfortu při práci. Jak na nákupu...
spot_img

Recent articles

More like this