- Reklama -události

Složení těla: Kolik je mít ideální tuků, svalů a vody v těle? Podle věku, ale i pohlaví

on

|

views

and

comments

V každé epoše lidstva byl ideál krásy odlišný, v závislosti na kulturních i sociálních podmínkách. Každý člověk je jinak vybaven geneticky a každý má právo na své vlastní estetické normy. To, jak vnímáme ideál dnes, je nám vštěpováno již od narození médii, jako je televize a internet – žena by měla mít dlouhé nohy, kulatý zadek, vosí pas a velká, pevná prsa. Muž by měl mít malý, pevný hýždě, ploché břicho a široká ramena. To, že jsme například právě takové proporce do vínku nedostali, nás ze světa krásných nadobro vyčleňuje.

I když máte nějaké kilo navíc nebo nesplňujete tabulkové parametry krásy, zkuste své tělo začít vnímat pozitivně. Přestaňte se nenávidět za strie na břiše nebo široké boky a mějte ho rádi takové, jaké je. Dokonalé ve své funkci, vaše, to jediné, které máte.

Tuk, svaly a voda
I když jsou ideály pomíjivé a často nedosažitelné, zjistilo se, že lidské tělo funguje nejlépe při určitém složení tělesných tkání – to znamená při určitém poměru tuku, svaloviny a vody. U jednotlivých ras se tyto poměry mohou lišit, avšak ve střední Evropě vypadá situace následovně:

TUK
Muži:
do 30 let se doporučuje 9–15 % tělesného tuku
mezi 30 a 50 lety 11 – 17 % tuku
nad 50 let 12 – 19 % tuku
Ženy:
do 30 let se jako optimální hodnota uvádí 14–21 %
nad 30 let 15 – 23 %
nad 50 let 16 – 25 %
Moderní trend viditelných břišních svalů u žen tedy příliš zdravý není, neboť nerespektuje přirozený obsah tuku v těle. Při nižším procentu tuku, než jaké je doporučeno, organismus nefunguje správně, je narušena hormonální rovnováha, ale také termoregulace těla. Nesnažte se proto být „vysekáni“ na kost – to se cení na kulturistických soutěžích, ale není to přirozené.

VODA
Muži mají v těle více vody než ženy as přibývajícím věkem celkový podíl klesá. Její obsah v těle je ovlivněn mnoha faktory, takže je obtížné udat konkrétní čísla. Procento naměřené vody v organismu je dáno například přesností měření tělesného tuku. Pokud mají lidé otoky, vychází jim v měření nižší podíl tuku, než jaký ve skutečnosti mají, a je-li člověk dehydratován, přístroje ukazují, že má tuku více než ve skutečnosti. Všechna měření jsou tedy zatížena určitou chybou.

SVALY
Pro běžnou ženu se uvádí jako optimum 25-35%, pro muže pak 33-43% svalové hmoty z celkové hmotnosti těla.

Muži mají svaloviny samozřejmě víc než ženy. Je vhodné snažit se budovat svalovou hmotu sportem, protože díky němu jsou pak kosti pevnější a metabolismus pracuje efektivněji. Pokud je podíl svalů v těle v rámci normy, je vše v pořádku, pokud klesne, jsou zdraví i fyzická kondice v ohrožení a v opačném případě, když je svalů nadbytek, záleží na tom, zda se nám svalnaté postavy líbí nebo ne.

Ať už se se svými rozměry a procenty vejdete do tabulek, nebo ne, jezte zdravě, pravidelně se hýbejte, odpočívejte a snažte se neporovnávat s nikým jiným jen samy se sebou.

Share this
Tags

Must-read

Austrálie hlásí první úmrtí na omikron, muž měl několik přidružených onemocnění

Austrálie v pondělí zaznamenala první případ úmrtí v souvislosti s novou koronavirovou variantou omikron. V zemi také opět stoupá počet nových případů nákazy. Místní úřady...

Ve Vídni už omikron dominuje, znaky páté vlny čekají ještě letos

Nová omikron varianta koronaviru již od neděle převládá mezi infekčními případy nákazy, které testy potvrdily ve Vídni. Zprávu přinesl deník Der Standard, pro který tuto...

Trestala se sebepoškozováním, deprese střídaly návaly energie. Jak žít s maniodepresí

Nejhorší stavy deprese popisuje Nina Zibolenová jako pocity absolutní nicoty. Nekonečné chvíle, kdy katatonicky ležela na posteli, nejedla a nepila. Jen proto, aby nemusela...
spot_img

Recent articles

More like this