- Reklama -události

Sháníte levný LCD monitor do kanceláře nebo na doma? 

on

|

views

and

comments

LCD monitory patří k nezbytným součástem počítačových sestav. Pořizují si je také majitele notebooků, chtějí-li si dopřát více komfortu při práci. Jak na nákupu ušetřit?

Při výběru monitoru záleží na rozlišení i barevné hloubce

Co se týče typu panelu, dnes především převažuje typ IPS. Ten má ideální barevné podání. Kvalita zobrazení ale souvisí i s rozlišením. V současnosti dominuje hlavně rozlišení 1920 x 1080 px neboli Full HD. To je dostačující přibližně do velikosti 27 palců.

Jak pravděpodobné je, že budete fyzicky větší monitor na práci potřebovat? Minimální použitelný monitor v dnešních podmínkách by měl mít alespoň 24 palců. Úhlopříčky velikosti 27 palců a více už nabízejí realistický obraz, který ocení grafici a fotografové. Obecně tak lze říci, že úhlopříčku kolem 30 palců nelze v dnešních poměrech považovat rozhodně za příliš velkou a nic s ní takříkajíc nezkazíte.

U dalších parametrů se musíme zastavit u barevné hloubky. Ta nám určuje, kolik paměti je vyhrazeno pro jednotlivé barevné složky alias základní barvy RGB matice, tedy červenou, zelenou a modrou. Nejčastěji se pak setkáte s monitory 8bitovými. Umí zobrazit až 16 milionů barev.

Jak se vyznat v hodnotách jasu, kontrastu a obnovovací frekvence

Dále se zaměřte na poměr stran. V zásadě klasické řešení představuje poměr stran 16 : 9. To zvolna nahrazuje mírně protažené monitory s poměrem stran 16 : 10. Na práci vám ale tato verze může vyhovovat víc.

Obnovovací frekvence naopak představuje aspekt, který pro pracovní účely příliš řešit nemusíte. Stačit vám bude i základních 60 Hz. Vyšší frekvence je důležitá hlavně pro hráče her. Podobné je tomu u odezvy, kdy si hráči kupují monitory s hodnotou 4 ms, zatímco běžným uživatelům postačí dokonce dvojnásobek.

Naopak poměrně důležitým je z hlediska práce jas. Tento parametr se udává v nitech nebo kandelách na metr čtvereční. Ideálně požadujte kolem 300 nitů. Vyšší jas oceníte při práci venku nebo v hodně světlém prostředí. Jasnější panel bývá často zároveň kvalitnější a s přesnějším podáním barev.

Druhou podstatnou veličinu reprezentuje kontrast. Kontrast úzce souvisí právě s již vzpomenutou kvalitou barev, především s reprodukcí bílé a černé. Zpravidla dostačující je nejdostupnější hodnota 1000:1. Do kanceláře takový monitor bude určitě použitelný.

Jak na nákupu monitoru ušetřit

Je důležité si tak rozmyslet, jaký monitor a pro jakou práci potřebujeme. Zatímco základní kategorie do kanceláře startuje už zhruba na 4 000 Kč, za kvalitní monitor s rozlišením 4K zaplatíte nejméně 6 000 Kč. To se do rozpočtu může promítnout poměrně nepříjemně.

Vhodné řešení tak mohou představovat repasované monitory, které najdete např. na této stránce. To jsou použitá zařízení, která po nutném servisu putují prostřednictvím specializované firmy k novému majiteli. Jde tak vlastně o zboží „z druhé ruky“. Z takové koupě však není třeba mít obavu.

Všechny výrobky procházejí náročným testováním a jedná se o zástupce vyšších modelových řad. Ostatně současná elektronika je pojata natolik spotřebně, že levnější výrobky často nepřežijí ani dobu zákonné záruční lhůty. S repasovaným monitorem proto získáváte kvalitní zařízení za nízké ceny. Sleva může činit i několik desítek procent.

Share this
Tags

Must-read

Hledáte účinnou a šetrnou pleťovou kosmetiku? Zkuste Pyunkang Yul z Koreje

Na trhu můžeme najít mnoho výrobců pleťové kosmetiky, ovšem ne všichni jsou spolehliví a kvalitní. K těm, které jsou oblíbené ve světě a u nás...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Víte, že existuje i elektrická babeta?

Československý lehký moped Babetta se stal doslova legendou. Vyráběn byl od sedmdesátých let až do konce let devadesátých, a není snad nikdo, kdo by...
spot_img

Recent articles

More like this